چرا ایده اصلاح‌طلبی کار نمی‌کند؟

آسیب‌شناسی ایده اصلاح‌طلبی در ایران
کنشگر دیزاین، طراح راهکارهای دیجیتال، مدیرعامل کارزار، مدیرعامل مرکز طراحی اسپیرال، موسس کمپین #من_طراحم

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به عنوان یک کاربر مهمان.

  1. خیلی خوب بود. دلایل خوبی گفته شده بود. تقریبا با بخش اعظم حرف‌های شما موافقم.
    فکر می‌کنم اصلاح طلبان واقعا طعم قدرت رفته زیر دندونشون و هیچ برنامه‌ای هم ندارن و صرفا به قول شما هر دو سال یک بار میان که بازم از جام قدرت بنوشند. بدون اینکه حتی بدونن دقیقن چی می خوان از حاکمیت.

    1. همینطوره. کسی هم که مثل تاجزاده صراحتا مطالباتش رو می‌گه نه از طرف مردم و نه از طرف احزاب چندان جدی گرفته نمی‌شه و روش اجماع نمی‌شه.

  2. منطق روایی و تحلیلی که انجام شده کاملا بر پایه وضع موجود است و در نهایت سه راه پیش رو جامعه است یک رسیدن میزان فساد و فشار در ساختار اقتداری حکومت و اتمام همه سرمایه‌های کشور و در‌نهایت فروپاشی ، دوم شکلی از اصلاح طلبی مدل شاهزاده‌های عرب ، سوم منفعل بودن و بی خیالی نسبت به حکومت و رشد و ترویج فرهنگ‌ در دایره محدود اجتماعی و خانوادگی . اما در همه اینها بزرگترین اتفاق یعنی توسعه اقتصادی رخ نخواهد داد و تا نیم قرن دیگر ایران یک کشور فروپاشیده بدون منابع و پر از قحطی خواهد بود .

    1. با نظرتان موافقم داوود عزیز. اما آیا واقعا نمی‌توانیم به کنشگری هر شهروند در دایره محدود اجتماعی خودش امیدوار باشیم؟ من تصور می‌کنم با قدرت دنیای دیجیتال این محدوده می‌تواند تأثیرات نامحدودی داشته باشد. شاید به جای انتظار برای یک ناجی، میلیونها شهروند ساده بتوانند جنبش نامتمرکزی شکل دهند.

  3. خیلی عالی، چکیده‌ای از دلایل اصلی به نتیجه نرسیدن این ایده. قطعاً برای هر کدام از محورها می‌شود رساله‌ای از نحوه برهمکنش عوامل و حوادث نوشت که در به نتیجه نرسیدن آن دخیل بودند، اما در نهایت باید پذیرفت که محور بودن افراد آسیب‌زا بوده است، پس [به نظر من] بهتر بود عنوان این‌طور اصلاح می‌شد: «چرا ایده اصلاح‌طلبی فرد محور کار نمی‌کند»

  4. سلام. این جالب نیست که تازمانی ک یکی کاراشو قبول داریم بگیم از ماست و تا عدم توانایی و مسوولیت خودشو نشون بده بگیم از حزب مخالفه. این خلاف چیزهاییه ک شما توی متن چه باید کرد خودتون نوشتید. اینکه جبهه مخالف رو عصبی تر نکنیم. باید بپذیریم ایشون بسیار بسیار به جبهه ای ک بهش رای دادن خیانت کردن. نه اینک با یک عوض کردن اسم، نتنها مسوولیت گریزانه رفتار کنیم و تقصیر و رو گردن دیگری بنداریم، بلکه اونهایی هم ک دارن میگن دیدین خودتون رای دادین رو از اینی ک هست عصبی تر میکنید. قدرت کلمات را جدی بگیریم.

سایدبار کناری