چه باید کرد؟ جزوه‌ای برای معترضان

کتاب چه باید کرد - حامد بیدی
کنشگر دیزاین، طراح راهکارهای دیجیتال، مدیرعامل کارزار، مدیرعامل مرکز طراحی اسپیرال، موسس کمپین #من_طراحم

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به عنوان یک کاربر مهمان.

 1. سلام وقت بخیر
  خوبه ولی به نظرم باید از کلمات ساده تری استفاده کنید چون همه خواننده ها سواد کافی رو ندارن و درگیر اون کلمات میشن تا اصل مطلب!

 2. درود بر استاد بیدی بزرگوار. بنظرم شما از منظری به موضوع پرداختین که بیشتر مردم جامعه در یک قطب و اقلیت باقیمانده در قطب دیگر ازش غافل موندن. هر دو طیف با مواضع رادیکال تنها خودشون رو بر حق میدونن و این گره کور با این طرز فکر باز نخواهد شد.

 3. عاقلانه نیست که پای درخت از ریشه پوسیده آب ریخت .
  من دیگر هرگز بین بد و بدتر انتخاب نخواهم کرد . انتخاب بد ما منجر شد به کشته شدن جوانان این آب و خاک بر روی آسفالت خیابان ها و تکه تکه شدن هموطنانم در آسمان…

  1. خب که چی شرکت نمی کنید و رای نمی دهبد ؟
   با اینکار می خواهید چه چیزی را عوض کنید ؟
   آیا فکر کردید که شرکت نکنید چه اتفاق و یا اتفاقات دیگری خواهد افتاد ؟
   یا آیا اگر شرکت کنید و به نامزد نزدیک مورد دیدگاهتان رای بدهید چه پیامی را به حاکمیت القا خواهید کرد ؟
   اگر دزدی وارد منزل شما گردد و شما هیچ سلاحی به جز زبان برای دفاع نداسته باشید ، باید سکوت کنید و اون دزد هرکاری دلش خواست انجام بدهد ؟
   یا شما اعتقادی به حتا کور سوهای امید هم در دل تاریکی ندارید ؟
   نمی دانم ،شاید شما از جمله افرادی باشید که اگر در حال سقوط از پرتگاهی هستید ، اعتقاد دارید که نباید دستتان را به هیچ نقطه اتکایی دراز کنید و همچنان منتظر رسیدن به ته دره باشید ؟
   من اما در این تاریکی و در این احتمال سقوط بازهم امیدهایی هرچند جزیی و کوچک دارم . .

   1. عزیزدل برادر این سقوط من و شما نیست این سقوط جمهوریت است که پیشروی وقیحانه حاکمیت با اهرم شورای نگهبان قلم زده و رای دادن من و شما بمثابه پذیرش این نقاب زشت برای دموکراسیه. تنها راهی که باقی گذاشتن روبرگردوندن از این نمایش و مشروعیت ندادن به ان با خالی گذاشتن جایگاه تماشاچیان است. وقتی رییس جمهور جدیددر سخنرانی نوروزی ادرس داده شده یعنی رای من و تو پشیزی ارزش ندارد. پس رای بی رای!

 4. درود استاد بیدی
  از خواندن این مقاله بسیار لذت بردم و باز هم خواهم خواند، من و دوستانم از غصه خوردن و حرص خوردن،از خشم ،از گریه ، از درماندگی خسته شده ایم میخوام کاری بکنیم ما دور هم در بهگشت کارامد ایران برای همین هایی که شما فرمودید دور هم جمع شده ایم و بسیار خوشحال شدم که شما اینچنین دقیق به راهکار رهایی از این بن بست اشاره کردید
  من دوست دارم شما را فرد بزرگواری اشنا کنم که آنچه شما نوشته اید را در قالب طرحی جامع به نام بهگشت کارامد ایران اجرا میکند ،اشنا کنم آقای دکتر رایان راد، اطلاعاتشون را براتون می فرستم

 5. نمیدونم چرا شما فکر میکنید طرفداران انقلاب و جمهوری اسلامی فقط مذهبی ها هستند؟ من مذهبی نیستم اما با تمام وجود از انقلاب و آرمان هاش دفاع کردم و میکنم. نکته دیگه اینکه چرا طرز تفکر برانداز همیشه خودشو برتر و اکثریت میدونه در حالی که تنها جایی که کنشگری داره در فضای مجازی با انبوهی از ربات های مجازیه؟
  نکته آخر در مورد گفته یکی از عزیزان در حادثه اصابت راکت به هواپیما، خواهر گرامی مگر برادران نظامی از عمد شلیک کردند؟ مگر میدانستند که اون هواپیما مسافریه؟ مگر همین ها کم جان دادند تا جلوی تروریستها رو بگیرند؟ آقای بیدی واقعا شما انتظار دارید امثال من نوعی بیایم در مقابل کسانی که همین موضوع ساده رو هم نمیتونند بفهمند یا نمیخواهند بفهمند دور یک میز بنشینیم و حرف بزنیم؟

  1. در مورد سوال اول، علت این تعمیم اینه که اکثریت طرفداران انقلاب و جمهوری اسلامی رویکردهای مذهبی دارند و دوستانی مثل شما بسیار کمترند. با این حال حق با شماست و باید حواسمان به این مسأله مهم باشد. در رابطه با نکته دوم هم دقیقا باید بتوانیم همه گفتگو کنیم. اگر اختلاف نظری به این شدت وجود نداشت که نیاز به گفتگو اینقدر مبرم و ضروری نبود! حقیقت نزد همگان است. برای مثال با گفتگو شاید شما متوجه قصور عجیب نیروهای نظامی در پرتاپ موشک بشوید و آن دوستمان هم درک بهتری از شرایط پیدا کند و واقع‌بینانه‌تر به مسائل نگاه کند.

 6. عجیب است که شما می‌توانید فعالیت کنید! کمتر از این‌ها را می‌گویند و دستگیر می‌شوند!

سایدبار کناری

دکتر حامد بیدی

درباره من

از خلق و ایجاد تغییر لذت می‌برم. شاید همین وجه اشتراک دیزاین و کنشگری اجتماعی است که ماجراجویی‌ها را برایم جذاب می‌کند. «چیزها» برایم جذاب نیستند. ربط این چیزها با آدم‌هاست که مهم و جذابند.

مرا دنبال کنید