صفحه آخر روزنامه رویداد امروز

گفتگویم با روزنامه رویداد امروز: آگاهی‌بخشی هدف اصلی کمپین‌های جمع‌آوری امضا است

فاطمه کاویانی خبرنگار روزنامه رویداد امروز گفتگویی با من درباره «کارزار» انجام داد که در شماره تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ این روزنامه منتشر شد. متن گفتگوی انجام شده را اینجا می‌خوانید:فاطمه کاویانی خبرنگار روزنامه رویداد امروز گفتگویی با من درباره «کارزار» انجام داد که در شماره تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ این روزنامه منتشر شد. متن گفتگوی انجام شده را اینجا می‌خوانید:

کنشگران اجتماعی در میدانِ مبارزه برای تغییر محیط اطراف خود، فناوری‌های جدیدِ ارتباطی را به کار گرفته‌اند. کنشگری فعالیت فکری یا عملی برای ایجاد تغییرات اجتماعی سیاسی با به‌کارگیری ابزارهای آفلاین و آنلاین است. هدف کنشگری مدنی بهبود شرایط زیست انسان‌ها و کاهش آلام بشری، کمک به همنوعان و دفاع از حقوق شهروندان است. این روزها پلتفرم کارزار توانسته است در میان اقشار مختلف جامعه جای خود را باز کند و تأثیرات خوبی از خود به نمایش بگذارد.
حامد بیدی، کنشگر مدنی و مدرس دانشگاه و مدیر استارت‌آپ کارزار در گفتگو با رویداد امروز با بیان اینکه پیش از راه‌اندازی پلتفرم کارزار تجربه فعالیت‌های فرهنگی و داوطلبانه اجتماعی زیادی داشته‌ایم گفت: در مقاطع مختلف با استفاده از جمع‌آوری امضا آنلاین روی ابزارهای رایج خارجی سعی کرده‌ایم در حوزه‌های مختلف مطالبه‌گری‌هایی را داشته باشیم و فرهنگ‌سازی‌هایی را در جهت آگاهی‌بخشی داشته باشیم از جمله این فعالیت‌ها کمپین من طراحم بود که در قالب سایتی اختصاصا برای این موضوع راه‌اندازی شده بود و از بین طراحان امضا جمع می‌کرد بابت بهبود جایگاه شغلی طراحان رشته‌های مختلف. این وبسایت در سال ۹۴ راه‌اندازی شد و چند هزار طراح آن را امضا کردند. این تجربه در کنار تجارب دیگر منجر شد در سال ۹۶ پلتفرمی طراحی کنیم که تمام افراد جامعه بتوانند از مزایای جمع‌آوری امضای آنلاین بهره‌مند شوند.

بیدی عنوان کرد: ایده و مسئله بارز در جامعه این بود که راه و روش خشونت پرهیزی برای شهروندان وجود نداشت تا بتوانند مطالبه‌ای را نسبت به مسئولان مطرح کنند؛ غیر از اینکه از طومارهای کاغذی استفاده کنند یا تجمع خیابانی داشته باشند، که هرکدام از این موارد محدودیت خاص خود را داشت و نمی‌توانستند آن‌گونه که باید مطالبه مدنی خود را مطرح کنند. او اظهار کرد: در دنیا ابزار رایجی وجود دارد که هر شهروند عادی بدون هیچ رابطه و ارتباط خاصی با مسئولان و رسانه‌ها مطالبه خود را مطرح کند. در صورتی‌که آن دغدغه بتواند امضا و توجه سایر شهروندان را جلب کند طی سازوکار مشخصی افکار عمومی را معطوف خود می‌کند و در ادامه مسئول را مجبور به پاسخگویی خواهد کرد. این کنشگر مدنی در مورد هدف نخست پلتفرم کارزار عنوان کرد: هدف در درجه نخست آگاهی‌بخشی مطالبات مدنی و در مرحله بعد کمک به پاسخگویی مسئولین است و در نهایت تغییری که در مطالبه مطرح شده ممکن است رخ دهد. بیدی تصریح کرد:

مأموریت اصلی کارزار به‌عنوان یک استارت‌آپ اجتماعی ترویج فرهنگ مطالبه‌گری مدنی و هم‌افزایی اجتماعی از طریق جمع‌آوری امضا آنلاین است.

ما تلاش داریم این مأموریت را به انجام برسانیم. او ادامه داد: کارزار به‌عنوان یک استارت‌آپ در ذیل مأموریت اجتماعی خود طی سال‌های فعالیت، مورد اعتماد مردم قرار گرفت و واکنش‌های مختلفی پیرامون آن ایجاد شد. طبعا تعدادی از مردم از این فرصت استفاده کردند تا صدای خود را منعکس کنند.

هر سه ثانیه یک امضا در پلتفرم کارزار ثبت می‌شود

مدیر استارت‌آپ کارزار در ادامه به ارائه آماری از فعالیت پلتفرم کارزار پرداخت و گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون امضا برای بیشتر از ۱۲ هزار مطالبه مدنی را در پلتفرم کارزار میزبانی می‌کنیم. این اعداد و میزان رشد این پلتفرم بسیار فراتر از تصورات ما بود. بیدی افزود: در سال ۹۸ هدف‌گذاری کرده بودیم که در طول یک سال میزبان یک میلیون امضا باشیم، در حال حاضر هر ماه به طور میانگین میزبان یک میلیون امضا هستیم و تقریبا هر سه ثانیه یک امضا در پلتفرم کارزار ثبت می‌شود. او تأکید کرد: تمام اصناف نسبت به این پلتفرم اقبال نشان داده‌اند و این در حالی است که ۷۰ درصد مخاطبان کارزار غیرتهرانی هستند که پراکندگی مخاطبان را در گستره جغرافیایی کشور نشان می‌دهد.

این مدرس دانشگاه در ادامه به تشریح جزئیاتی که نشان‌دهنده اعتماد مردم به این پلتفرم است پرداخت و گفت: بدنه مهمی از شهروندان توانسته‌اند به این سازوکار اعتماد کنند و برخی مواقع تجربیات موفقی در حوزه‌های آگاهی‌بخشی داشته‌اند. او ادامه داد: بسیاری از کنشگران اجتماعی موقعیت استفاده از پلتفرم‌هایی مانند کارزار را بی‌نظیر می‌دانند و اساتید دانشگاه و تئوریسین‌های حوزه جامعه‌شناسی آن را قدم مهم و مؤثری برای دموکراسی‌سازی و آگاهی‌بخشی و هم‌افزایی اجتماعی قلمداد می‌کنند. بیدی خاطرنشان کرد: انتقاداتی بر عملکرد هر پلتفرمی وجود دارد و دراین‌بین کارزار نیز مستثنا نبوده است. این انتقادات در زوایای مختلف شکل می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین انتقادات این است که این نوع از کنشگری آنلاین به‌نوعی مبارزه زیرلحافی محسوب می‌شود و شهروندان با امضای یک کارزار کنش حداقلی بی‌فایده‌ای انجام می‌دهند که احساس می‌کنند مؤثرند. اما در واقعیت چنین نیست و به‌تدریج کنش‌های مؤثرتر جایگزین این کنش‌های حداقلی می‌شوند. او ادامه داد: در رابطه با نقدی که نسبت به فعالیت کارزار می‌شود چند نکته مطرح است. نکته نخست اینکه در شرایط کشور ما بسیاری از شهروندان امکان کنش‌های حداقلی را هم ندارند یا اینکه انگیزه و امید کافی برای این مسئله وجود ندارد.

امضای آنلاین یک مطالبه یک کنش مؤثر حداقلی می‌تواند باشد تا آگاهی‌بخشی در افکار عمومی صورت گیرد.

آگاهی‌بخشی هدف اول و اصلی کمپین‌های جمع‌آوری امضا است

مدیر استارت‌آپ کارزار گفت: هدف اول و اصلی کمپین‌های جمع‌آوری امضا آگاهی‌بخشی است که کارزار در این بعد اثرگذار بوده و پاسخگویی مسئولان و تغییر نظر یا تصمیم جدی در مرحله بعدی قرار می‌گیرد. بیدی عنوان کرد: پس از چند سال فعالیت شاهد هستیم سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی کارزار را می‌شناسند و به‌نوعی با پاسخگویی‌ها به نامه‌ها آن را به رسمیت شناخته‌اند و متوجه هستند که این مسیر درستی برای مطالبه‌گری و رسیدن صدای واقعی مردم به گوش مسئولان است. او تصریح کرد: حرکتی که در کارزار اتفاق افتاده تا همین‌الان حرکت قابل قبولی بوده، اگر به طور مثال همین فردا هم فعالیت آن متوقف شود، کارزار یکی از نقاط روشن در تاریخ کنشگری ایران خواهد بود.

بیدی [در رابطه با اینکه آینده کارزار را چگونه می‌بینید] عنوان کرد: در شرایطی زندگی می‌کنیم که زیاد نمی‌توان برنامه بلندمدت را حساب کرد اما چشم‌انداز  ۵ ساله را تعریف کرده‌ایم که کارزار در کنار ارتباط فراگیری که با رسانه‌ها پیدا می‌کند و از سوی دیگر با مسئولان ارتباطی که خواهد داشت میزان تعامل، کمک و تسهیلگری خود را برای کنشگران مدنی افزایش می‌دهد، به‌گونه‌ای که بتوانیم دفاتری را در استان‌های مختلف داشته باشیم تا کنشگران در مسیری خشونت پرهیز و امن باقدرت تمام مسائل را پیگیری کنند.

منبع: روزنامه رویداد امروز


منتشر شده در تاریخ

در موضوع

, ,

توسط

درباره اینها هم بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *