پنل درباره اینترنت با حضور حامد بیدی، محمد رهبری، عادل طالبی، آرش برهمند و نازیلا دانشوران

پنل کارشناسی به میزبانی «دنیای اقتصاد» در الکامپ: بازندگان محدودیت اینترنت

دنیای اقتصاد در نمایشگاه الکامپ پنلی با موضوع اینترنت برگزار کرد که من افتخار گردانندگی و مدیریت بحث را در این پنل به عهده داشتم. در این پنل محمد رهبری، عادل طالبی، آرش برهمند و نازیلا دانشوران حضور داشتند. گزارش این پنل در شماره هفتم تیرماه ۱۴۰۲ روزنامه دنیای اقتصاد تیتر اول روزنامه شد. متن گزارش را که آوا فلاح تهیه کرده است اینجا بازنشر می‌کنم:

روز گذشته در بیست وششمین دوره از نمایشگاه الکامپ غرفه «دنیای اقتصاد» میزبان پنلی با عنوان «فیلترینگ: سانسور دانش» بود. در این پنل عادل طالبی مدیرعامل تیزلند، محمد رهبری پژوهشگر شبکه های اجتماعی، نازیلا دانشوران مدیرعامل شرکت مشاوره و توسعه کسب وکار لوکین و حامد بیدی مدیرعامل کارزار و مدیر این پنل، در خصوص فیلترینگ و تاثیر آن روی کسب وکارها به بحث و گفت وگو پرداختند. فعالان اکوسیستم استارت آپی در این پنل تاکید کردند که محدودیت های اینترنتی در سال گذشته، آسیب های جدی به کاربران و بدنه کسب وکارها وارد کرده اند و برخی نهادهای صنفی با وجود تلاش های مختلف نتوانستند تعادلی میان سیاستگذار، کاربران و فعالان صنفی برقرار کنند. آنها همچنین معتقدند کسانی که از وضعیت فعلی نفع مالی می برند، اجازه گفت وگو با کسانی را که نگاه ایدئولوژیک برای فیلترینگ دارند، نمی دهند.

سکوت یا کنشگری؟

در ابتدای پنل «فیلترینگ: سانسور دانش»، حامد بیدی، مدیرعامل کارزار به عنوان مدیر پنل عنوان کرد که مردم از کسب وکارها توقع دارند و می گویند که چرا آنها هیچ اعتراضی به شرایط فعلی ندارند. البته کسب وکارها برای اینکه تاثیرگذاری زیادی روی زندگی بسیاری از مردم دارند، نمی توانند رویکرد مداخله گرانه در پیش بگیرند؛ چرا که وقتی هر موضوعی در ایران سیاسی قلمداد می شود، اگر کسب وکارها کنش گری کنند و مساله ای ایجاد شود، زندگی هزاران نفر تحت تاثیر قرار می گیرد. معمولا اصناف و نهادهای صنفی هستند که به عنوان یک واسطه میان مردم، کسب وکارها، بخش خصوصی و دولت قرار می گیرند و چانه زنی می کنند و در نهایت امتیازهایی می گیرند و امتیازهایی هم می دهند.

عادل طالبی در پاسخ به این سوال که آیا اصناف هنوز این توانایی را دارند، گفت: «در یک نگاه ایده آل گرایانه قرار بر آن بود که اصناف کمک کنند تا نیازها و خواسته های جامعه و کسب وکارها از دولت مطالبه شود و آینده نگری و حاکمیت به بخش پایین دستی و مردم و کسب وکارها منتقل شود؛ اما اتفاقی که تا حالا افتاده این بوده است که اصناف، انجمن ها، نهادهای نظام صنفی و… به نوعی بسترساز افکار کسانی بوده که مشکلات فعلی نتیجه عملکرد آن هاست و ما تنها باید به مردم امید می دادیم.» او در ادامه افزود: «هدف ما این نبود که به مردم امید واهی دهیم. ما می خواستیم به آنها امید دهیم و از سمت دیگر برای حقوق آنها بجنگیم. ما امید را دادیم، اما از آن طرف نتیجه ای حاصل نشد و بازنده اصلی اصناف و نهادها، انجمن، نظام صنفی و اتحادیه بوده اند. من از اینکه کار صنفی کرده ام، پشیمان هستم؛ چرا که تصور ما این بود که به کسب وکارها کمک و از طرف دیگر سیاستگذار را متوجه این موضوع کنیم که وارد هر مساله ای نشود؛ با این همه انتهای این اقدامات به قطعی و وضعیت فعلی اینترنت رسید.»

طالبی با تاکید بر اینکه موضوعات اخیر او را در مورد مسیری که پیش گرفته است، به شک انداخته، اظهار کرد: «هر نهادی باید تعادلی بین دو طرف ایجاد کند؛ از یک طرف پیگیر مطالبات کسب وکارها باشد و از طرف دیگر پیگیر مطالبات حاکمیت؛ چرا که حاکمیت هم حقوقی دارد. منتها موضوع اینجاست که نهادهای حاکمیت هنگام مطالبات خود استقبال می کنند، اما وقتی نهاد صنفی به دنبال مطالبات کسب وکارهاست این گونه عمل نمی کنند.» حامد بیدی در ادامه پنل عنوان کرد وقتی مردم و کسب وکار از سمت انجمن ها و نهادهای صنفی هم نمی توانند مطالباتشان را بگیرند، احساس می کنند که پشتوانه ای ندارند و جایی نیست که بتوانند صحبت کنند؛ در نتیجه آنها سعی می کنند در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، پنل ها، کمپین ها، کارزارها و هشتگ ها صدای خود را به گوش مسوولان برسانند.

بیدی در ادامه از محمد رهبری پژوهشگر شبکه های اجتماعی پرسید که دغدغه اینترنت در این مدت چقدر فراگیر بوده و در خلا نقشی که نهادها باید ایفا کنند و مسوولیت اجتماعی که از کسب وکارها توقع می رود، آیا مردم می توانند از طریق کانال نامتمرکزتر شبکه های اجتماعی حرفشان را به حاکمیت منتقل کرده و مسائل شان را مطرح کنند. رهبری در پاسخ به این سوال اظهار کرد: «تجربه گذشته نشان می دهد که این راه، هم باز و هم بسته است. مشکلی که وجود دارد آن است که یک جریان قدرتمندی در کشور ذاتا با اینترنت مشکل دارد و آن را دشمن می پندارد. امروز اینترنت نقش قلم و کتاب صد سال پیش را دارد. بستن اینترنت مانند این است که به افراد بگوییم حق فروش کتاب و قلم وجود ندارد. در واقع این جریان چون قدرت زیادی دارد، تلاش می کند تا اینترنت را محدود کند و به کسی هم پاسخگو نیست و حرف کسی را هم نمی شنود. در این صورت، مردم هرچقدر هم کنشگری کنند یا در انتخابات به کسی رای دهند که فکر می کنند می تواند صدای آنها در برابر آن جریان باشد، چندان توفیقی نخواهند داشت.» او در ادامه افزود: «با این همه به نظر من یک وجه دیگری هم وجود دارد؛ در بازه یک ساله ای که اعتراض ها در برابر طرح صیانت اتفاق افتاد که در همین دولت بود، این جریان توانست برای بازه چند ماهه یا حداکثر یک ساله ای این موضوع را به تاخیر بیندازد. به همین دلیل نمی توان قاطعانه گفت که این راه تاثیر دارد یا خیر. این موضوع به عوامل، شرایط و فشار اجتماعی بستگی دارد.

فیلترینگ؛ یک بیماری خودایمنی

حامد بیدی در ادامه اظهار کرد که شرایط کسب وکارها در حال حاضر بسیار پیچیده است؛ آنها از یک طرف با محدودیت ها دست وپنجه نرم می کنند و از طرف دیگر مردم از آنها مطالبه دارند. کسب وکارها در وضعیت فعلی تحت فشار هستند و محدودیت ها ضربات سنگینی به آنها زده است. نازیلا دانشوران، مدیرعامل شرکت مشاوره و توسعه کسب وکار لوکین، در ادامه درباره اینکه در وضعیت فیلترینگ چه به روز کسب وکارها می آید، گفت: «فیلترینگ برابر است با بیماری خود ایمنی. ما خیلی اوقات زمانی که تصمیمی به صورت سطحی می گیریم آسیب های لایه ای را که در گذر زمان اتفاق می افتد، در نظر نمی گیریم و این نشانه نگاهی سهل انگارانه به مساله است. ما در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و تعداد زیادی از کسب وکارها بر بستر تکنولوژی به حیات شان ادامه می دهند. حتی شرکت های بزرگ هم که انتظار می رفت تاب آوری بیشتری در مقابل این شرایط داشته باشند، با چالش های جدی ای مواجه شدند.»

او در ادامه اظهار کرد: «شرکت ها با حجم زیادی از مشتریان ناراضی از بیرون مواجه هستند، از طرف دیگر، این نارضایتی در میان بسیاری از مشتریان داخلی هم به وجود می آید؛ در نتیجه آنها دائما در وضعیت دروغ گفتن قرار می گیرند و باید برای عدم پاسخ گویی بر بستر اینترنت داستانی را سر هم کنند. این موضوع باعث می شود تا اعتماد مشتری از دست برود و این اعتماد از دست رفته را به راحتی نمی توان برگرداند. این موضوع در خصوص کسب وکارهایی که از ابزارهای نوین استفاده می کنند، جدی تر هم هست؛ به عنوان نمونه کسب وکارهای حوزه بلاک چین در ایران با شیب خیلی ملایمی رشد می کند و این می تواند یک مسیر جدید اقتصادی باشد. حالا زمانی که فیلترینگ اتفاق افتاد، ما همزمان با یک محدودیت داخلی مواجه هستیم، باید تمام سرورها از ایران خارج شوند و هزینه های چند برابری برای هاستینگ سرورها پرداخت شود و در نهایت یک وب سایت هم به راحتی باز نشود.»

دانشوران با بیان اینکه این اتفاقات سبب شد مشتریان هم ناراضی باشند، ادامه داد: «مشتریان فکر می کنند که سرشان کلاه رفته است. از طرف دیگر افراد داخل سازمان هم ناراضی می شوند؛ چرا که وقتی نقدینگی کم می شود، وعده به پرسنل هم به تعویق می افتد. این تصمیم اثراتش را در جاهای دیگر هم نشان می دهد. اگر کسب وکارها حیات شان را از دست بدهند، جمعیت زیادی بیکار می شوند. متاسفانه هیچ کدام از این موضوعات دیده نمی شود. این چالش ها مختص شرکت های بزرگ است و شرکت های نوپا وضعیت بدتری دارند چه بسا که بسیاری از آنها در همان روزهای ابتدایی شکل گیری مجبور شدند که تیم شان را منحل کنند و دلیل اصلی این داستان فیلترینگ و عواقب آن است.» دانشوران در ادامه گفت: «کسب وکارهای جامعه زنده هستند و راه حلی برای حل مشکل شان پیدا می کنند. عملا فیلترینگی اتفاق نیفتاده، فقط سد بزرگی قرار داده شده است. در هر حال کسب وکارها مسیر حیاتشان را پیدا می کنند، هرچند تعداد زیادی از کسب وکارها در این میان نابود شده اند. ما فیلترینگ نداریم، به غیر از اینکه هزینه هنگفتی را به صورت ماهانه برای فیلترشکن‎ها پرداخت می کنیم.»

در ادامه پنل، عادل طالبی در پاسخ به این سوال که آیا نگاه ایدئولوژیک باعث شده است تا فیلترینگ صورت بگیرد یا بحث منافع در میان است، گفت: «هم نگاه ایدئولوژیک وجود دارد و هم کسانی که از این اوضاع نفع اقتصادی می برند. برخی معتقدند که اینترنت بد است و فکر می کنند که باید جامعه را با محدود کردن، بهبود دهند. در این میان کسانی که نفع اقتصادی دارند، از نگاه ایدئولوژیک استفاده می کنند و بر آتش نگاه امنیتی بر فضای اینترنت می دمند. با آدم هایی که نگاه ایدئولوژیک دارند، می توان گفت وگو کرد؛ اما کسانی که نفع اقتصادی از این موضوع می برند، اصلا اجازه گفت وگو نمی‌دهند.» در نهایت فیلترینگ چه با نگاه ایدئولوژیک و چه با رویکرد نفع اقتصادی، تیغی است بر گلوی کسب وکارهای اینترنتی، اکوسیستم استارت آپی و البته مردم که حالا برای تمام امور روزمره خود به اینترنت نیازمندند. این محدودیت ها نه تنها آزادی های مشروع افراد را تحدید کرده‌اند؛ بلکه هزینه های هنگفتی را به کل جامعه تحمیل کرده‌اند که عواقب آن می‌تواند تا سال‌های آینده هم ادامه داشته باشد.


منتشر شده در تاریخ

در موضوع

, ,

توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *