ویدیو: اکوسیستم آکواریومی استارتاپی در پسامهسا

به دعوت برنامه «کافی‌نت» در رسانه اکو ایران، گفتگویی داشتم درباره وضعیت اکوسیستم استارتاپی قبل و بعد از اعتراضات مهسا امینی در ایران. در این برنامه کمی صریح‌تر درباره وضعیت نامطلوبی که داشتیم و حالا همان را هم دیگر نداریم صحبت کردم.

در این برنامه گفتم دیگر هیچ چیز شبیه قبل از شهریور ۱۴۰۱ نیست. هر لحظه ممکن است اینترنت شما قطع شود، ممکن است نتیجه سرمایه‌گذاری‌های شما فیلتر شود، ممکن است فعالان فناوری بازداشت شوند. فضای بحران‌زده جامعه هنوز حال و حوصله بازگشت به کار و زندگی روتین خود را ندارد و در فضای اینستاگرام نیز دیگر زیست نرمال وجود ندارد. گفتم سال‌های سال است به اینترنت به عنوان یک مسأله امنیتی نگاه می‌شود و اساسا ایده شبکه ملی اطلاعات از سال ۹۱ بر مبنای همین ایده شکل گرفت.

در این گفتگو به ادعاهای مسئولین و شبکه‌های اجتماعی بومی اشاره کردم و فاصله کهکشانی سرمایه‌گذاری خطرپذیر استارتاپی در ایران را با نه فقط با آمریکا و چین، که با امارات و ترکیه مطابق با ارقام اعلام شده مقایسه کردم. در چنین شرایطی زنده ماندن در یک اکوسیستم آکواریومی محدود، آن هم در شرایطی که آب آکواریوم (اینترنت) قطع می‌شود، بسیار سخت است.

ویدیوی این گفتگو ۲۸ آذرماه ۱۴۰۱ در اکو ایران منتشر شد و برش‌هایی از آن در شبکه‌های اجتماعی وایرال شد. ویدیوی کامل را در همین صفحه می‌توانید ببینید.


منتشر شده در تاریخ

در موضوع

,

توسط

درباره اینها هم بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *